Altın fiyatları haftaya hızlı yükselişle başladı

Altın fiyatları kısa sürede hızlı yükseliş yaşadı. Ons ve gram altında primlenme devam ediyor. ABD’deki banka iflasları altına olan talebi artırdı.

Küresel merkez bankalarının enflasyonla mücadele için faiz artırımlarına devam edeceğini açıklamasıyla birlikte düşen altın fiyatları ABD’de ortaya çıkan banka iflaslarıyla toparlanmaya başladı.

Merkez bankalarının söylemlerini satın alan altın yatırımcıları bir iflaslarla başlayınca altına olan taleplerini artırmaya başladı.

Ons Altın 1894 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ons altın şu sıralar 1882 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GRAM ALTIN DA PRİMLENDİ

Gram Altın da ons altına paralel olarak yükselişini devam ettiriyor. Güne 1140 liradan başlayan gram altın gün içinde en düşük 1137 lira en yüksek de 1157 lira seviyesini gördü. Gram altın şu sıralar 1148 liradan alıcı buluyor.

1900 DOLAR BEKLENTİSİ ARTTI

Ons altında 1900 dolara yeniden yükseliş beklentisi artış gösterdi. Ons altın için analistler 1897-1900 doları direnç olarak gösterirken 1871 ve 1856 doları da destek olarak öne çıkardı.

DOLARDAKİ KAYIP DA YÜKSELİŞTE ETKİLİ OLDU

Fed’in Silikon Vadisi Bankası’nın mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni pencere açtıklarını duyurmasının ardından dolar küresel para birimleri karşısında değer kaybederken altın fiyatlarında hızlı yükselişler yaşandı.

Fed’in duyurusunun ardından Goldman Sachs yayınladığı raporda Fed’in bu ay faiz artırımı yapmayacağını öngördüklerini açıkladı. Bu gelişmeler de altının haftaya hızlı yükselişlerle başlamasını sağlamış oldu.

Gram altın yüzde 0,69 yükselişle 1.148 TL’den başladı.

Çeyrek altın 1.915 TL

Cumhuriyet altını 7.632 TL

Yarım altın 3.831 TL

ONS altın haftaya yüzde 0.84 yükselişle 1.882 dolardan başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir