Geri Dönüştürülebilir Plastiklerin Üzerindeki Rakamlar Ne Anlama Geliyor?

Geri dönüştürülebilir plastik genellikle alt kısmında küçük bir geri dönüşüm sembolü basılı olarak gelir ve ürüne bağlı olarak sembolün ortasında 1, 2, 3, 4, 5, 6 veya 7 damgası bulunabilir. Gözden kaçırmak kolaydır ama bu küçük rakam aslında oldukça önemlidir çünkü bu bir kimliktir.

Numara, geri dönüşüm tesislerinin malzemeleri ayırmasına yardımcı olmak için kullanılan bir reçine tanımlama kodudur . Geri dönüştürülebilir plastikler, çalışanlara bunun ne tür bir plastik olduğunu ve nasıl işlenmesi gerektiğini anlatmak için 1’den 7’ye kadar numaralarla etiketleniyor. Ancak aynı zamanda geri dönüşüm toplayıcılarının hangi öğeleri kabul edebileceklerini ve hangilerinin çöpe atılacağını belirlemelerine de yardımcı olur.

Bu rakamlar değerli tüketici bilgileridir çünkü geri dönüşümünüzün çöp sahasına gitme olasılığını ortaya koyarlar. Bu nedenle aşağıdaki reçine kodlarınızı tazeleyin ve geri dönüşüm alışkanlıklarınızı buna göre ayarlayın:

Plastik No.1

“Polietilen tereftalat” (PET veya PETE) terimini bilmiyorsanız bile muhtemelen bu tür plastikle daha önce karşılaşmışsınızdır. En sık geri dönüştürülen maddedir ve fıstık ezmesi kavanozlarında, plastik soda ve su şişelerinde, mikrodalgada pişirilebilen yemek tepsilerinde ve salata sosu şişelerinde bulunabilir.

Plastik No.2

Bu kodlama, yüksek yoğunluklu polietileni veya HDPE’yi ifade eder. Bu plastik süt sürahilerini, çamaşır deterjanı şişelerini, tereyağı kaplarını, motor yağı şişelerini ve bazı alışveriş torbalarını oluşturuyor. PET’ten biraz daha zordur ama neredeyse onun kadar yaygındır.

Plastik No.3

Polivinil klorür (PVC), en çok borularda kullanımıyla bilinir, ancak plastik no. 2’ye dayanan tek ürün bu değildir. 3. PVC ayrıca yemeklik yağ ve şampuan şişelerinde, tıbbi tüplerde, tel kaplamalarda ve pencere temizleyici sprey şişelerinde de görülür.

Plastik No.4

HDPE’yi zaten ele aldık, şimdi de LDPE’yle tanışın: düşük yoğunluklu polietilen. LDPE, sıkılabilir baharat şişelerinde ve oyuncaklarda bulunabilir, ancak çoğunlukla plastik filmlerde kullanılır. Bu, şrink ambalajın yanı sıra kuru temizleme, market alışverişi, ekmek, dondurulmuş gıda ve üretim poşetlerinin de uygun olduğu poşetler anlamına gelir.

Plastik No.5

Polipropilen veya PP, sıcak sıvıları tutmak için mükemmel kılan yüksek bir erime noktasına sahiptir. Şurup, ketçap ve ilaç şişelerinin tamamında PP kullanılır, ancak bunu şişe kapakları ve pipetlerde de bulabilirsiniz.Polistiren (PS) inanılmaz derecede çok yönlü bir plastiktir. Fıstık ambalajı gibi yumuşak bir köpük haline getirilebilir veya sağlam bir CD kutusu halinde sertleştirilebilir. PS ayrıca paket servis kaplarında, tek kullanımlık tabaklarda ve çatal bıçak takımlarında, aspirin şişelerinde ve yumurta kartonlarında da kullanılıyor.

Bu plastiğin uzun ya da süslü bir adı yok çünkü plastik no. 7, son altı yuvaya sığmayan her şey için daha çok çeşitli bir kategoridir. Fırında pişirme torbalarını veya ofisteki su soğutucusunu yeniden doldurmak için kullanılan 3-5 galonluk büyük sürahileri düşünün. Çok belirsiz bir grup olduğu için yerel belediyenizin bu plastikleri toplamasını beklemeyin.

Ancak tüm bu plastiklerle ilgili yerel geri dönüşüm yönergelerinizi bir kez daha kontrol etmelisiniz çünkü farklı şehir ve kasabalarda farklı kurallar vardır. Geri dönüşüm nakliyecilerinin PET ve HDPE (plastik 1-2) alacağını rahatlıkla varsayabilirsiniz ancak bundan sonra iş biraz tahmin oyununa dönüşüyor. Mavi çöp kutunuzda tam olarak ne olduğunu öğrenmek için yerel .gov web sitenizdeki kurallara bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir