Ünlü ressam Monet’nin meşhur tablosu Lego parçalarıyla yeniden yapıldı

Monet, 1914 ile 1926 yılları arasında yaptığı Nilüferler tablosu için Fransa, Giverny’deki bahçelerinden ilham aldı ve sanatçının başyapıtı olarak kabul edildi.

Sanatçı Weiwei de sekiz yıldır İngiltere’deki en büyük gösterisinin parçasını oluşturacak 15 metre uzunluğundaki eserini tasarlamak için 22 farklı renkte Lego tuğlaları kullanarak başyapıtı yeniden yorumladı.

Nilüferler # 1, sanatçının en büyük Lego eseri. Daha önce de 2014’te aracı siyasi mahkumların portrelerini yapmak için kullandı.

Weiwei, sanatıyla ilgili de şunları söylüyor:

“Dünyamız karmaşık ve öngörülemeyen bir geleceğe doğru gidiyor. Bireylerin bu zorlu koşullarla ilgili deneyimlerini ifade etmek için kişiselleştirilmiş bir dil bulması çok önemli. Kişiselleştirilmiş anlatım, yeni bir dil ve anlatı oluştururken tarih ve anılarla özdeşleşmekten doğar. Kişisel anlatım olmadan sanatsal anlatım niteliğini kaybeder. Nilüferler #1’de, Monet’nin doğudaki Zenizm’i anımsatan empresyonist tablosunu ve babamla benim somut deneyimlerimizi sayısallaştırılmış ve pikselleştirilmiş bir dile entegre ediyorum.

Materyal olarak oyuncak tuğlalar, sağlamlık nitelikleri ve yapboz potansiyelleriyle, insan bilincinin sürekli bölündüğü, hızla gelişen çağımızda dilin özelliklerini yansıtıyor.”

Sanatçı 2015 yılında Çin’den ayrıldı ve dört yıldır Cambridge’de yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir