ABD Başkanı Biden, İsrail ve Lübnan arasındaki gerilimi düşürmek danışmanını bölgeye gönderdi

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile başkent Beyrut‘ta bir araya gelen Hochstein, görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein ve Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri

“ZOR VE ACELE EDİLMESİ GEREKEN BİR SÜREÇTEYİZ”

Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmaların durdurulması için geçen hafta İsrail’de temaslarda bulunduğuna işaret eden Hochstein, “Şu anda zor ve acele edilmesi gereken bir süreçteyiz. Lübnan-İsrail sınırı üzerindeki krizin diplomatik yollarla çözülmesi hususunda Lübnanlı yetkililerle görüşme yapabildim. Bildiğiniz üzere ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı da beyanatlarında mevcut kriz için diplomatik çözümden yana olduklarını vurguladı. Bu konu bugün de gündeme getirildi. Lübnan halkının söz konusu krizin daha kötü bir hal almasını ve daha derin bir çatışmaya dönüşmesini istemediğinden eminin.” ifadelerini kullandı.

Hochstein, arabulucu olarak asıl amaçlarının diplomatik kanalları kullanarak, Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalar nedeniyle evlerinden olan ve göç etmek zorunda kalan sivillerin yeniden garantisi alınmış güven ve istikrar içinde geri dönebilmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

“ŞU ANDA BİR KRİZ İÇİNDEYİZ”

“İsrail tarafının diplomatik çözüm hakkında nasıl bir irade gösterdiğine” ilişkin soruya Hochstein, şu yanıtı verdi: “İsrail hükümetinin neler söylediğini sizler de daha önce duydunuz; dar bir pencere olmasına rağmen diplomatik yolları tercih ediyorlar. Mesele de budur. Şu anda bir kriz içindeyiz. Diplomatik çözümleri görmek istiyoruz. Her iki tarafın da elde etmek istediği diplomatik çözüm yoludur.”

ABD BAŞKANI BIDEN’IN DANIŞMANINDAN DİPLOMASİ TURU

Hochstein, bugün Beyrut ziyareti kapsamında önce Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile bir araya gelmişti. ABD Başkanı Biden’ın Kıdemli Danışmanı Hochstein, 2 Ocak’ta Beyrut’ta Hamas’ın üst düzey yetkilisi Salih el-Aruri’nin öldürülmesinin ardından 4 Ocak’ta Lübnan’da Hizbullah ile artan gerilimi düşürmek için Tel Aviv’e gitmişti. Hochstein ile görüşmelerinde İsrailli yetkililer, yaşanan gerginliğin diplomasi yoluyla çözüme kavuşturulamaması halinde Hizbullah’ı Lübnan’ın güneyinden uzaklaştırmak için askeri harekat seçeneğine başvurmakta kararlı olduklarını bildirmişti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein

İSRAİL-LÜBNAN GERİLİMİ

İsrail ordusu ile Lübnan topraklarında bulunan Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil ve 161 Hizbullah mensubu ile İsrail makamlarının açıklamasına göre 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir