Avrupa Birliği Uyarmıştı! Elon Musk, Twitter’da Hamas ile Bağlantısı Olan Yüzlerce Sayfayı Sildirdi

İsrail-Hamas çatışmaları artık 6. gününde. Bölgede tansiyon giderek yükselirken sosyal medyada yalan haber dolaşımıyla ilgili AB’den Elon Musk’a bir uyarı gelmişti. Musk da gelen eleştirilere uyduğunu gösteren bir karar aldı. Detaylar içerikte!

Hamas’ın 7 Ekim tarihinde İsrail’e başlattığı Aksa Tufanı harekâtıyla tüm dünya gözlerini İsrail’e dikmişti.

İsrail’in de Gazze’yi abluka altına almasıyla bölgede gerilim giderek artmıştı. Hatırlarsanız Gazze şu an elektriksiz, susuz ve yakıtsız. Üstelik gıda tedariği de İsrail tarafından kesilmiş durumda. Hamas da İsrail’e saldırmaya devam ediyor.

7 Ekim tarihinden bu yana bölgede çıkan şiddetli çatışmaların ve ölen insanların izlemeye yürek dayanılmayacak görüntülerini X yani Twitter üzerinden takip ediyoruz.

Ancak bunlardan çoğunun yalan haber olduğunu öğreniyoruz. Savaşın çıktığı ilk dakikadan itibaren hepimiz sosyal medyadan bilgi kirliliğine maruz kalıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği, Elon Musk’ın sahibi olduğu X’e dezenformasyonla mücadele için 24 saat süre vermiş ve birliğin internet kurallarına uyulmasını istemişti.

AB’den uyarı alan Musk, “yalan haberlerin sıkça dolaşımı” eleştirileri üzerine sosyal medya platformu X (Twitter) için harekete geçti.

Sosyal medya platformu X, Hamas’la bağlantılı yüzlerce hesabı sildiğini ve on binlerce içeriği kaldırdığını açıkladı.

X’in CEO’su Linda Yaccarino, şirketin platformdaki yanlış bilgilerin tespiti için hızla harekete geçtiğini ve kamu güvenliği için önlemleri artırdıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x