Gündüz Yaşam Merkezi Karşıyakalılara umut olmaya devam ediyor 

“Yanınızdayız” 

Sağlık alanında gerçekleştirdiği çalışmalar yurttaşların yaşamlarına dokunan Karşıyaka Belediyesi’nin kente kazandırdığı Gündüz Yaşam Merkezi, Alzheimer hasta ve hasta yakınlarının hayatını kolaylaştırıyor. 

Gündüz saatlerinde Alzheimer hasta ve hasta yakınlarını ağırlayan merkez aynı zamanda çok sayıda eğitim, söyleşi ve çeşitli etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Yurttaşlarımızın yanındayız. Alzheimer hasta ve hasta yakınlarına umut olan, sorunların çözüm noktası haline gelen merkezimiz ile umut olmaya devam edeceğiz” dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın vizyon projelerinden biri olarak hayata geçirilen Gündüz Yaşam Merkezi, sosyal belediyecilik ilkesi çerçevesinde Karşıyakalılara ücretsiz hizmet veriyor. Alzheimer hasta ve hasta yakınlarına umut olarak yaşama geçirilen Karşıyaka Belediyesi Gündüz Yaşam Merkezi, zaman içerisindeki faaliyetleriyle adeta bir çözüm noktası haline geldi. Merkez sayesinde Alzheimer hastaları sosyalleşirken yakınını güvenli bir yere emanet edebilmenin rahatlığıyla kendine zaman ayırabiliyor. Merkez, yaşlı nüfusun da yoğun olarak ikamet ettiği Karşıyaka’da büyük bir ihtiyaca yanıt veriyor.

ÇEŞİTLİ AKTİVİTELER İLE HASTALIĞIN SEYRİ YAVAŞLATILIYORUM

Bahriye Üçok Mahallesi’nde bulunan Gündüz Yaşam Merkezi, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi’nin iş birliğiyle hizmet veriyor. Merkezde günlük yaşam aktivitelerini yardımsız gerçekleştirebilen, demans tanısı almış bireyler konuk ediliyor. Gün içerisinde 10.00-13.00 ve 14.00-17.00 saatlerinde, iki grup halinde hastaları ağırlayan merkezde hastaların fiziksel ve motor becerilerinin gerilememesi için çeşitli aktiviteler gerçekleştiriliyor; zeka oyunları oynanıyor. Bununla birlikte hastaların sosyalliklerini kaybetmemeleri amacıyla sanatsal aktiviteler de düzenleniyor. Üç hemşire, bir psikolog ve bir sosyal hizmet uzmanıyla hizmet üreten merkezdeki bu etkinlikler Alzheimer hastası olan yaş almış büyüklerde hastalığın daha ileri evreye geçişlerini geciktiriyor.  

HASTA YAKINLARINA DESTEK PROGRAMI

Hastaların olduğu kadar hasta yakınlarının da yaşamına dokunan merkezde Hasta Yakını Destek Programı da yürütülüyor. Program kapsamında Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi tarafından hasta yakınlarına her perşembe eğitim veriliyor. Merkeze kayıtlı hasta yakınları aranarak eğitimler hakkında bilgilendiriliyor. Eğitimlere merkeze kayıtlı olmayan Alzheimer hastası yakınları da katılabiliyor.

SOSYAL AKTİVİTELER DÜZENLENİYOR

Gündüz yaşam merkezinde yürütülen rutin çalışmaların dışında hastaların sosyal yaşamda daha aktif rol almalarını sağlamak ve morallerini yüksek tutmalarına yardımcı olmak amacıyla çeşitli organizasyonlar da gerçekleştiriliyor. Hastaların geçmişten gelen alışkanlıklarını kaybetmemelerini sağlamak amacıyla özel günlerde de çeşitli eğlence etkinlikleri ve geziler düzenleniyor.

“YANINIZDAYIZ”

Alzheimerin dünyada ve ülkemizde en sık görülen demans türü olduğuna dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, bu nedenle hasta ve hasta yakınlarının yaşamlarını kolaylaştıracak faaliyetler gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Karşıyaka, yaş almış büyüklerimizin yoğun olarak yaşadığı bir kent. Yaşlı nüfusun artması ile birlikte Alzheimer hasta sayısının da artacağı öngörülüyor. Merkezimiz bu anlamda ilçemizde büyük bir ihtiyaca yanıt veriyor. Yurttaşlarımızın yanındayız, zamanla hasta ve hasta yakınları için çözüm noktası haline gelen merkezimiz çatısı altında yurttaşlarımıza umut olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x