KKTC’de İsraillilerin çok miktarda toprak aldığı iddialarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Patronlar Dünyası’na konuştu: Devlet takipte

Ulaş YILDIZ

KKTC’nin İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’un yabancılara mülk satışının 3 şekilde yapıldığına dair açıklamaları tartışmaları da beraberinde getirdi. Çünkü Bakanlar Kurulu ve güvenlik soruşturması gerektiren satışların ayrıca özel sözleşme ve tapuya bildirilmeden de yapılabiliyor olması işin çıkmaza girmesine neden oluyor.

İsraillilere çok miktarda toprak satışı yapıldığı iddialarıyla ilgili KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Patronlar Dünyası’na özel açıklamalarda bulundu. Tatar şunları söyledi:

DEVLET SÖZLEŞMELİ SATIŞ YAPANLARI TAKİP EDİYOR

“Bu konuda çok açıklamalar yapıldı. Ben de aynısını söyleyebilirim.

Bizde resmi olarak bir yabancı, bir konut veya bir dönüm arazi alabilir. O da güvenlik kuvvetlerinin soruşturması ve bakanlar kurulunun kararıyla.

Bundan farklı birtakım satışlar olduysa bunlar tapuya kayıtlı değildir. Bazıları özel sözleşme ile satış yapmış olabilir.

Şimdi devlet bu konuda birtakım çalışmalar yapıyor. Devletimiz bunları takip ediyor.”

HÜKÜMET ÇALIŞIYOR, KONU MECLİS’E GELECEK

“Ama resmi olarak herhangi biri bir apartman dairesi ya da bir dönüm arsa alabilir.

Konu Meclis’e gelecek. Hükümetimiz bu konuda çalışmalar yürütüyor.”

ÖZEL SÖZLEŞMELİ SATIŞLAR

Tatar’ın alıcı ile satıcı arasındaki özel sözleşmeli satışlar İçişleri Bakanı Oğuz’un açıklamalarına göre, tapu dairesine kaydediliyor ancak alıcı hakkında güvenlik soruşturması yapılmıyor. Bir farklı satış da alıcı ile satıcı arasında bir sözleşme yapılıyor ancak tapuya bildirilmiyor…

Ersin Tatar’ın da bahsettiği özel sözleşmeli satışlarla ilgili İçişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlar bunların sayısını çıkartmak için incelemelerini sürdürüyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x