MHRS alarm veriyor!

İstanbul’da şu anda MHRS’de beş branşın önümüzdeki günlerde randevusu bulunmuyor. Bu branşlar arasında çocuk diş hekimliği, çocuk ve ergen ruh sağlığı, deri ve zührevi hastalıkları, göz hastalıkları ve psikiyatri bölümleri yer alıyor. Bazı branşlara ise 15 gün veya bir ay sonrasına randevu bulunabiliyor.

Cumhuriyet’e konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Uzman Dr. Ertuğrul Oruç, “Polikliniklerde yaşanan randevu yoğunluğunun önemli nedenlerinden biri Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) sistemin doğru işlemiyor olması. Mevcut sağlık sistemimiz hastaneler üzerine kurulu. Bu nedenle de randevularda yığılmalar oluşuyor. ASM’deki sistemden memnun olmayan yurttaş, her istediği bölümden randevu alabildiği için hastaneye gidiyor. Bakıldığında burnu akan kişi de Kulak Burun Boğaz’dan randevu alıyor, daha ciddi rahatsızlığı olan da” diye konuştu.

Acillerde de yoğunluk yaşandığını belirten Oruç, ‘Hastanelere erişimde sıkıntılar söz konusu. Bakanlığın bu konuya müdahale etmesi gerekiyor. Polikliniklerden randevu bulamayan kişiler, durumları acil olmasa dahi acile gitmeyi tercih ediyor. Bu da acillerdeki yoğunluğu arttırıyor. Doktora şiddet vakaları da bu ortamlarda meydana geliyor’ ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x