Oyuncular yapay zekaya karşı ilk zaferlerini kazandı

Oyuncu sendikası 8 Kasım‘da anlaşmayı duyurarak yaklaşık dört ay süren grevi sona erdirmişti.

Anlaşmaya göre aktörler, onaylanma tarihi ile Temmuz 2025 arasında üç maaş artışı alacak: hemen %7’lik bir artış, ardından Temmuz 2024’te %4’lük bir artış ve Temmuz 2025’te %3,5’lik bir artış daha.

Ayrıca, çalışmaları yayın platformlarına düşen bazı üyeler için, sendikanın başlangıçta talep ettiği taleplerden çok daha küçük olsa da, bir ikramiye de güvence altına alındı. Variety’ye göre, anlaşmanın üç yıllık dönemi için oyunculara normal yayınların yanı sıra ödenecek yılda 40 milyon dolar tutarında bir bonus fonu olacak.

Oyuncular yapay zekaya karşı ilk zaferlerini kazandı

Stüdyoların yapay zeka kullanımına ilişkin olarak anlaşma, “ister sette oluşturulmuş ister kullanım için lisanslanmış olsun, yaşayan ve ölen üyelerimizin dijital kopyalarının oluşturulması ve kullanılması için bilgilendirilmiş onay ve tazminat” gerektirecek. Aynı zamanda SAG-AFTRA çalışanlarının sağlık ve emeklilik haklarına daha fazla katkı sağlıyor ve siyahi aktörlerin “uygunsuz peruk ve boya” gibi ırkçı olarak nitelendirdiği saç ve makyaj konusunda uzun süredir devam eden uygulamalara son vermeyi amaçlıyor. Anlaşma aynı zamanda seks sahneleri ve çıplaklık içeren sahneler için ya da aktörün aksi yönde talepte bulunması halinde yakınlık koordinatörlerinin kullanılmasını da gerektirecek.

SAG-AFTRA Ulusal Kurulu anlaşmayı %86 lehte oyla onayladı ve şimdi üyelere ağırlığını koyma şansı verilecek. Onay için oylama süresi 14 Kasım salı günü başlayacak ve 5 Aralık’a kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x