Yunan basını yılın transferini yazdı: Fatih Terim’in işi neden zor

ODATV ÇEVİRİ

Galatasaray’ın ve Türk futbolunun efsanesi “İmparator” Fatih Terim, 21 yıl aradan sonra sarı-kırmızılılar ve A Milli Futbol Takımı dışında bir takımın başına geçti. Galatasaray’da Ocak 2022’de yaşadığı ayrılığın ardından takım çalıştırmayan ve birçok teklifi reddeden Terim’in bu ani geri dönüşü Türkiye’de spor gündeminin bir numaralı maddesi haline geldi.

Terim’in dönüşü sadece Türkiye’de değil gittiği Yunanistan’da da çok konuşuldu. Peki Yunan basını Terim’in gelişini nasıl gördü? İşte gazete manşetleri…

TERİM’İN ÜZERİNDEKİ İSKOÇ ETKİSİ

“Fatih Terim: Yonca bankında “Boğaz’ın İmparatoru” diyen Kathimerini gazetesi, uzun bir yorum yazısına yer verdi.

Dünya futbolunun efsanesi Sir Alex Ferguson ayrıntısının da yer aldığı yazıda şu cümlelere değinildi:

“Terim’in ofisinde, çeşitli kupalar, fotoğraflar ve A Milli Futbol Takımı’nın EURO 2008 otobüsünün bir replikasının yanı sıra Sir Alex Ferguson’un ilk otobiyografisinin iki kopyasının bulunduğu büyük bir kitaplık duvara hakim. Terim hem antrenörlük hem de yöneticilik tarzında İskoçlardan etkilendi.”

TARAFTAR AYRILIĞA SICAK BAKMIYOR

Elefterostypos gazetesi ise Terim’le birlikte Necati Ateş, Mert Çetin ve Şükrü Hanedar’ın da geleceğini belirtirken, takımdan gönderilen Sırp teknik direktör Ivan Jovanovic’in Yunanistan Kupası’nı kazandığına ve iyi bir futbol oynattığına dikkat çekildi.

Jovanovic’in takımdan gönderilmesinin UEFA Avrupa Ligi’nde 14 Aralık’ta Atina ekibinin sahasında oynanan ve Maccabi Haifa’nın 2-1 galibiyetiyle sonuçlanan maçın ardından kulüp başkanı Giannis Alafouzos tarafından alındığına değinildi. UEFA Avrupa Ligi grubunda 4 puan toplayan Panathinaikos, grubu son sırada bitirerek Avrupa’ya veda etti.

Başkan Alafouzos’un bir dizi seçeneği değerlendirdikten sonra Terim’i tercih ettiğine yer verildi.

Ayrıca yazıda, Panathinaikos taraftarlarının 13 yıldır lig şampiyonu olamayan takımı yeniden şampiyonluğa oynatan Jovanovic’in ayrılığına pek sıcak bakmadığı belirtildi.

Fatih Terim’in ekibinde yer alacak olan Necati Ateş ve Mert Çetin, havaalanından böyle uğurlandı

KOMŞU’DAKİ ŞAŞKINLIK: “HABERİ TÜRK GAZETECİ YAĞIZ SABUNCUOĞLU’NDAN ÖĞRENDİK”

Sport 24’te “En büyük haksızlık, en büyük risk” başlıklı bir yazı dikkat çekti. Kostos Gulis imzalı yazıda başkan Alafouzos’a ağır eleştiriler yöneltildi.

“Jovanoviç’in kulüpten ayrıldığını Türk gazeteci Yağız Sabuncuoğlu’ndan öğrendiğinin kabul edilemez olduğu” ifadesi dikkat çekti.

Yunan gazeteci, yazının başlıkta bahsettiği “büyük riski” ise şöyle açtı:

“Fatih Terim harika bir kişilik, çok iyi performanslar göstermiş bir antrenör ve sahadaki herkes gibi o da değerlendirilecek ama şimdi onun için çıta çok yükseğe konuluyor: şampiyonluk. Yolun sonunda bu yaşanmazsa, 2,5 yıllık çalışmayı boşa harcama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Öngördüğünüz gibi üç yıllık 2024-2027 döneminin Panathinaikos’u yerine, kendinizi tekrar 2021 Panathinaikos’unda bulacaksınız.”

Yazar, Sırp teknik direktörünü de şu cümlelerle dile getirdi: “Ancak Türk hoca sonunda başarılı olursa, alacağı ilk tebrik telefonunun Ivan Jovanovic’in kendisinden geleceğinden emin olabilirsiniz. Son 20 yılda hiper-zehirli Yunan liginde bulunmuş saha içindeki ve dışındaki en büyük beyefendi.”


En son 2010’da şampiyonluğa ulaşan Atina devinde başkan Alafouzos, büyük bir stres altında

PANATHINAIKOS’UN EN BÜYÜK KUMARI

TaNea ise “Fatih Terim: ‘İmparator’, Panathinaikos’un en büyük kumarı” başlığıyla haberi verdi. Yazıda “Eğer ‘sürpriz’ kelimesi futbol formuna bürünecek olsaydı, kesinlikle Fatih Terim’in adını taşırdı.” ifadeleri kullanıldı.

Ethnos gazetesi ise “Panathinaikos-Ivan Jovanovic: Ani boşanmanın nedenleri ve kararın yüksek riski” diyerek değişimi “mesafeli” karşılayan gazeteler arasında yer aldı.

Yine de değişikliğe bir şans tanıyan gazete, şu ifadeleri kullandı:

“Ligleri tanıyan, şampiyonluklar kazanmış, en üst düzeyde baskı altında çalışmış (Galatasaray, Türk milli takımı, Milan ve Fiorentina) ve kariyerinde son bir büyük başarı için motive olmuş bir adamın gelişi istenen sonucu getirebilir. Peki o sonuç ne? Şampiyonluğu kazanmak. Eğer Terim başarılı olur ve Panathinaikos’a 2010’dan bu yana ilk şampiyonluğunu kazandırırsa, Alafouzou’nun aldığı risk bu sonuçla haklı çıkmış olacak. Aksi takdirde, başarısızlığın sorumlusu tamamen Panathinaikos’un çoğunluk hissedarı da olan Alafouzou’nun üzerinde olacak…”


Terim’in selefi Jovanovic

TERİM’İN İŞİ NEDEN ZOR

Bu arada gazetedeki “Sırp teknik direktör yarattığı takım ve açıklamalarıyla Panathinaikos taraftarlarının yönetime yönelik eleştirilerinde bir dalgakıran görevi görüyordu.” yorumu Terim’in işinin zor olduğunu gösteriyor.

Yazı şu cümlelerle son buldu:

“Yannis Alafouzos’un almayı seçtiği risk de bu. Belli ki Jovanovic’in Panathinaikos’taki çalışmalarının başarıyla taçlandırıldığını biliyordu, belli ki Jovanovic’in görevden alınmasına karşı güçlü de olsa tepkiler olacağını biliyordu, belli ki Jovanovic’in yerine Terim’in getirilmesini planlayan ve uygulayan kendisi olduğu için bu değişikliğin kendisine karşı konuşulmasını bekliyordu. Kuşkusuz, Şubat ayına kadar tribünlerde taraftarların olmaması kararını kolaylaştırdı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x